Detail štátu

India India - transparent

Ponúkame 51 ubytovacích kapacít za cenu 710 € - 10 568 €.

Destinácia:

India - Bombaj - mesto iné ako zvyšok obrovskej, miliardovej krajiny. Mieša sa v nej nostalgia koloniálnych britských čias, ktoré sa prelínajú s indickou súčasnosťou v podobe preplnených slumov, chaosu, špiny a vôňou miestnej kuchyne. Na trávnikoch sa hrá kriket, lode zapĺňajú bombajský záliv, bielizeň sa perie pod šírim nebom, a ulice dotvárajú staré britské taxíky. Bombaj, alebo Mumbai, je jedinečné miesto. Je najľudnatejším miestom Indie a jedným z najväčších miest sveta. Podľa odhadov tu žije 17 miliónov obyvateľov. Najpôsobivejším symbolom indickej metropoly je Indická brána s priľahlým námestím. Cestu k Indickej bráne lemujú staré domy, ktoré si pamätaju vzostup aj pád britského impéria. Indická brána sa vynorí na konci ulice a chvíľu pôsobí ako sen. Z parku hľadí socha kráľa Čhatrapátiho Šivadži Maharadžu. Na prvý pohľad Indická brána pripomína rímsky viťazný oblúk. Symbol Bombaja - Indickú bránu -  začali stavať pred sto rokmi a dokončili v roku 1924. Dnes pricádzajú návštevníci na medzinárodné letisko, no v čase, keď stavitelia projektovali bránu, práve sem prichádzali lode a preto sa udomácnil jej názov Indická brána. 

Dnešný Bombaj, v ktorom sa mieša súčasnosť s minulosťou, sa pýši stavbami, ktoré tu zanechalo Britské impérium. Stavby, ktoré vdýchli mestu jeho dušu, po jeho rozpade a vyhlásení indickej nezávislosti, sa rozprestierajú pozdĺž hlavných ulíc neďaleko bývalej pevnosti a v štvrti Churchgate či Ballard Estate. 

Bombaj je domovom slávneho Bollywoodu; staré kino Regal, je oblepené letákmi bollywoodskych filmov. Usmievajú sa z nich zvodné, exotické tanečnice a svojimi krivkami lákajú do kina na ďalší zo série indických filmov o zakázanej láske.

Pamätihodnosti: impozantné Múzeum princa z Walesu. Je nádherným splynutím islámskej, hinduistickej a britskej architektúry; viktoriánska univerzita Elphinston College; knižnica Davida Sassoona; 80m vysoká hodinová veža Rajabal; katedrála sv. Tomáša; železničná stanica Čhatrapáti Šivadži Terminus, ktorú miestni aj turisti nazývaju Victoria Station.

Stačí pár ulíc na to, aby sa pozlátka mesta začala strácať. Cesta z centra k Dhobi ghátu trvá dlho. Vynárajú sa prvé moslimské štvrte a nad domami sa dvíhajú štíhle minarety. Pod mostom sa rozprestiera najznámejšia bombajská štvrť - so svojim každodenným divadlom. V malých domoch sa tiesni asi 5000 ľudí a takmer všetci sa venujú čisteniu, praniu odevov. Denne tu operú tisíce kusov bielizne z nemocníc, hotelov ale aj z domácností.

Takmer 20% obyvateľov tvoria moslimovia. Ich zrak sa upiera k najvýznamnejšej svätyni Hadží Alí Dargah na brehu mora.

Bombaj je iný ako zvyšok Indie, ale bez neho by indická mozaika nebola kompletná. Treba ho vidieť, zažiť, a po čase človek zistí, že chaos nie je taký obrovský, ako sa po príchode zdá, a je dokonca príťažlivý.

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >