Detail štátu

Maroko Maroko - transparent

Ponúkame 33 ubytovacích kapacít za cenu 414 € - 2 382 €.

Destinácia:

MAROKO - FEZ 

Marocký Fez nikdy nebol obyčajným miestom. Vžy priťahoval viac než ostatné marocké mestá a dodnes patrí k najvýznamnejším mestám islamského sveta. Odtiaľto sa šírila vzdelanosť z univerzity ešte v dobách, keď v Európe o nej ani nesnívali. Stavali sa tu prekrásne mešity, paláce. A čo je na FEZE najkrajšie? Stará časť mesta, ktorá si zachovala stredoveký nádych a cestovateľa presvedčí, že cestovanie v čase je možné.

Severoafrické Maroko patrí medzi najrozmanitejšie a najbezpečnejšie miesto v Afrike. Ukrýva skutočný drahokam v podobe stredovekého Fezu. Aj toto mesto sa sklada z novej časti Ville Novelle - Nové mesto a zo starého mesta teda Mediny. Všeky príbehy, rozprávky orientálnych obchodníkov sa odohrávali za múrmy starého mesta a preto sem vedú aj kroky všetkých návštevníkov. Slávny Fez bol všetkým, čo si človek dokáže predstaviť do názvom Orient. Tažkoopísateľná krása a neuveriteľná atmosféra to je charakteristika Fezu.

Stačí prejsť pár krokov za rozprávkovú bránu "BAb Boujeloud" a cestovanie v čase sa začína. Na rohu stojí malá čajovňa s kaviarňou, káva sa tu pije silná, čaj je však v Maroku národným nápojom a najčastejšie sa pije tak, že sa do pohára vleje zelený čaj, ponorí sa vetvička čerstvej mäty, nasype sa cukor a všetko sa premieša - domáci ju často volajú "berberská whisky". Kto chce ochutnať aj niečo tradičné aj na tanieri, mal by si dať pastillu, špecialitu Fezu, koláč vo vnútri ktorého je poukladané holubičie mäso ochutené cukrom a škoricou. 

Za branou Mediny sa začína ruch orientálnych trhovís, uličky sa zužujú svetlo sa vytratí a naokolo sa rozlihajú pokriky, zvolávanie, cinkanie zvonov, hrkotanie vozíkov či rinčanie železa. Na konci uličky vykukne hranatý minaret niektorej zo starých mešít. Celú Medinu tvorí viac ako 9 000 uličiek. Dopravným prostriedkom su plne naložené mulice. Autá sa totiž do mediny nedostanú.

Hoci je v starom Feze najkrajšie bezcieľne chodenie a nasávanie atmosféry stredovekého mesta, Fez je znamy aj svojimi pamiatkami, vďaka ktorým sa mesto dostalo na zoznam UNESCO. V uličkách sa skrývajú výnamné medresy, mešity, hrobky svätcov či dokonbca kráľa Moulaya Idrissa II., ktorého domáci uctievajú ako patróna svojho mesta.

Fez založili v 8. storočí a odvtedy sa o ňom hovorí ako o islamskom poklade. Slávnu povesť si budoval, kým sa striedali panovnícke dynastie, a zrazu sa stal najvýzamnejším islamským mestom s prvou univerzitou na svete. Do Kairouanskej univerzity študenti začali prúdiť už v roku 895. 

Najikonickejším obrázkom celého Maroku su svetoznáme garbiarne plné farebných jazierok, kde od rána do večera namáčajú muži zvieracie kože, aby ich nafarbili. Práca je veľmi ťažká a slabo platená, ale dedí sa z generácie na genáciu. Niektorí z bývalých garbiarov sa stali obchodníkmi s výrobkami z kože.

Vonku sa človek opäť stratí v sztarej medine a može satúlať niekoľko hodín bez toho, aby ho to omrzelo. Straťte sa tu, len tak nájdete veci, ktoré by ste inak nehľadali.

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >